| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : Lorq / Your logo
Model Number : KLM-B001
Certification : CE
Place of Origin : Guangdong, China
MOQ : 1 pc
Payment Terms : L/C,T/T,Western Union,MoneyGram
Delivery Time : 10~15 days
Packaging Details : Wood case+foam Packing
Cooling mode : Air Cooling
Condition : New
Application : Laser Marking
Warranty : 1 Year
Marking speed : 8000-10000mm/s
Laser power : 20watt 30watt 50watt
Laser wavelength : 1064nm
Laser source : Raycus,JPT,MAX, IPG
Applicable material : Metal Plastic
Fiber laser marking machines use fiber lasers as light sources. Fiber lasers convert electrical energy into laser beams through a laser generator, and then transmit them to the marking system through optical fibers. High-precision scanning mirrors and focusing mirrors focus the laser beams onto the workpiece surface, generating local high temperatures that cause ablation, gasification, or chemical reactions on the material surface, thereby forming a mark on the material surface.
| Laser Type | Fiber (UV/CO2 are available) |
|---|---|
| Output Power | 20W/30W/50W |
| Laser Wavelength | 1064±3 nm |
| Carving line speed | 8000-20000mm/s |
| Marking Range | 75*75mm/150*150mm |
| Repetitive accuracy | ±0.003mm |
| Minimum line width | 0.02mm |
| Minimum character | 0.2mm |
| Cooling Mode | Air cooling |
| Application | Electronic products hardware and metals, motorcycle accessories, wires and cables, pipes, food and beverage, daily chemical products, some Non-metallic PVC, PE, PC, PA, etc |
A: Laser Cleaning Machine, Laser Welding Machine, Laser engraving machine, Laser Cutting Machine, Laser machine accessories like laser head, laser lens etc.
A: You can let us know what materials you are working with, and what you want to do with them, we will offer advise or recommend suitable machine to you.
A: We will send you English manual and guide video, usually the machines are very easy to operate. If you still need our further help, please contact us, we have technicians to help.
A: Our warrant for whole machine is 1 year without man-made quality problems, while for laser source our warranty is 2 years. If you have any problems beyond warranty we will offer online technical helps and low cost spare parts replacement.
A: Normally for 1~3 sets, it is 7-12 days, if 5 pcs above, it will be 12~15 days, depends on total qty you purchased. We will send you test video and photos before shipping.
A: You can tell us your working material, detail work by picture or video so that we can judge whether our machine can meet your need or not. Then we can give you the best model.
|
|
Small Size Desktop Laser Marking Machine with 8000-10000mm/s Marking Speed and 1064nm Wavelength Images |