| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : Lorq / Your logo
Model Number : KLM-C001
Certification : CE
Place of Origin : Guangdong, China
MOQ : 1 pc
Payment Terms : L/C,T/T,Western Union,MoneyGram
Delivery Time : 10~15 days
Packaging Details : Wood case+foam Packing
Cooling mode : Air Cooling
Condition : New
Application : Laser Marking
Warranty : 1 Year
Marking speed : 8000-20000mm/s
Laser Type : CO2
Laser source : Raycus,JPT,MAX, IPG
CO2 Laser Marking Machine Galvo CO2 Laser Engraving Machine for Wood Leather Ceramics Acrylic Rubber. The standard cabinet type CO2 laser marking machine uses CO2 laser technology for marking and engraving applications, widely used for processing non-metallic materials and some metal materials. This high-precision, high-efficiency marking device is commonly employed in packaging, advertising, electronics, medical, and various other industries. Unlike fiber laser marking machines, CO2 lasers offer superior adaptability and accuracy for processing most non-metallic materials, particularly plastics, wood, leather, and paper.
| Output Power | 30W/60W/120W/150W |
|---|---|
| Laser Wavelength | 9.3/10.2/10.6µm |
| Marking Range | 175*175mm/300*300mm |
| Carving Line Speed | 8000-20000mm/s |
| Repetitive Accuracy | ±0.01mm |
| Minimum Line Width | 0.2mm |
| Minimum Character | 0.1mm |
| Cooling Mode | Air-cooling/water cooling |
| Marking Materials | PET, wood, acrylic, glass, leather, fabric, cardboard boxes, rubber, etc. |
Laser Cleaning Machines, Laser Welding Machines, Laser Engraving Machines, Laser Cutting Machines, and laser machine accessories including laser heads, laser lenses, and more.
Inform us about the materials you work with and your intended applications, and we will provide expert advice and recommend the most suitable machine for your requirements.
We provide comprehensive English manuals and instructional videos. Our machines are designed for easy operation, and if you require additional assistance, our technical team is available to help.
We offer a 1-year warranty for the complete machine (excluding man-made quality issues) and a 2-year warranty for the laser source. For issues beyond the warranty period, we provide online technical support and affordable spare parts replacement.
|
|
Desktop CO2 Laser Marking Machines CO2 Laser Engraving Machine for Pvc Plastic Images |